Clement-Jones family v2/21 - Person Sheet
Clement-Jones family v2/21 - Person Sheet
NameLord William Wavell WAKEFIELD, IST AND LAST BARON WAKEFIELD OF KENDAL , 1090
Birth1898
Death1983
EducationSedbergh and Trinity College Cambridge
FatherRoger William WAKEFIELD JP MA , 1085 (1865-1958)
MotherEthel Mary KNOTT , 1088 (1875-1960)
Spouses
Marriage1919
ChildrenJoan Rosemary , 5994 (1920-)
 Sheila , 6000 (1922-2008)
 Ruth Isabel , 6003
Notes for Lord William Wavell WAKEFIELD, IST AND LAST BARON WAKEFIELD OF KENDAL
The famous rugby player. MP for Swindon 1935-45, and for St Marylebone 1945-63. Knighted in 1944.

Entry from Wilkipedia:

Sir William Wavell Wakefield, 1st Baron Wakefield of Kendal (10 March 1898, Beckenham-12 August 1983) was a rugby union player for Harlequins and England, President of the Rugby Football Union and a British politician.

Wakefield attended Sedbergh School in the West Riding of Yorkshire (now part of Cumbria), leaving during World War I to join the Royal Naval Air Service. After the War he became the captain of the RAF rugby team and joined Quins. On October 11, 1919, he made his debut for Quins against Richmond and he continued to play for the club for the next ten years. He occasionally played for other teams during this time, but his main club was always with Quins.

During his career with Quins, he appeared a total of 136 times - 82 as captain, and he made his final appearance on 25 January 1930 against Cambridge University. He scored 51 tries for the club, along with one penalty and 14 conversions. He was club captain in the seasons 1920/21, 1924/25 and 1927/28 to 1929/30.
In 1920, Wakefield made his England debut against Wales. He captained the Cambridge University team in 1922. In total, he appeared for England 31 times and was captain on 13 occasions. He led England to back to back Five Nations Grand Slams. His final appearance for England was against France in April 1927. Through his career, Wakefield's influence on the game was pronounced. As an excellent all-round athlete he helped revolutionise the role of the back row forward. Prior to Wakefield their role was mainly static -- pushing in the set scrum and winning the ball in loose scrums (or rucks, as they would later become). Wakefield's athleticism enabled him to play a more dynamic role: pressuring the opposition half backs in defence and supporting the attacks of the three quarters, that remain the prime responsibilities of the modern openside flank forward.

In 1935, Wakefield moved into politics, becoming Conservative Member of Parliament (MP) for Swindon. At the 1945 general election, he moved to St Marylebone. His brother, Edward Wakefield, also became an MP.

Wavell was knighted in 1944 and in 1963, upon retiring from Parliament, became the first Baron Wakefield of Kendal. For many years he was an active member of he Conservative Monday Club.
He was still involved in Rugby and was the RFU president in 1950. From 1950 to 1980 he was president of Harlequins. An excellent all-round sportsman, Wakefield also became the president of the Ski Club of Great Britain, the British Sub Aqua Club and the British Water Ski Federation.
In 1999 Wakefield was inducted as the first English member of the International Rugby Hall of Fame.

• Copping, Robert, The Monday Club - Crisis and After May 1975, page 25, published by the Current Affairs Information Service, Ilford, Essex, (P/B).
Last Modified 9 Oct 2011Created 11 Dec 2021 using Reunion for Macintosh